Hologramy, to bardzo drobne uszkodzenia lakieru, które – oświetlone pod odpowiednim kątem – wywołują efekt obrazu na karoserii auta. Obraz ten ma najczęściej formę talerza, bądź koła, który mieni się różnymi barwami w momencie przesuwania względem niego źródła światła.
Skąd się wziął hologram?
Hologramy powstają najczęściej podczas bardzo intensywnego oddziaływania mechanicznego na powierzchnię lakieru. Ze względu na jego drobną strukturę, za jego powstanie odpowiadają najczęściej zbyt twarde szczotki w myjniach, bądź też źle dobrane narzędzia polerskie. I choć hologram sam w sobie nie jest istotną „wadą” lakieru, to jednak wygląda nieestetycznie.
Jak usunąć hologramy?
Hologramy usuwa się w sposób mechaniczny, stosując mniej, lub bardziej zaawansowane środki polerskie. Przykładowo, dobrze wszystkim znany produkt o nazwie Meguiars Ultimate Compound z CarSPA, oddziałuje na lakier poprzez szlifowanie. Dzięki temu, górna powierzchnia lakieru zostaje w ten sposób wyrównana. Niewielka struktura w/w wgłębień sprawia, że polerowanie to nie trwa zbyt długo.
Podsumowując, usuwanie hologramów z powierzchni karoserii nie jest zbyt trudne o ile posiada się dobre środki, jak np. wspomniany Meguiars Ultimate Compound. Warto też zadbać o odpowiednie narzędzia pomocnicze, które nie spowodują dalszych uszkodzeń w lakierze.